NP Junkerdal
Národní park založený až roku 2004. V překladu znamená "Vznešené údolí". Název je ovšem podle chlapíka, kterému se říkalo "vznešený" a údolím projel při cestě za dobýváním Šveských stříbrných dolů.
Je to druhově bohatý park, žije zde mimo jiné rosomák, medvěd hnědý, losi a sobi. Dále spousty druhů lišejníku a několik druhů endemických rostlin.
Oblast dříve obývali Sámové - kočovný kmen chovající soby. Park údajně leží ve srážkovém stínu Svartisenu, proto by měl být vcelku suchý:-). To se nám tedy moc nezdálo:-).
NP Abisko
Abisko je národním parkem od roku 1909. Název pochází z laponštiny a znamená "oceánský les". Oblast je považována za nejsušší místo ve Švédsku (průměrné roční srážky jsou 300mm). A to se nám tedy taky moc nezdálo:-). Je také domovem několika vzácných druhů rostlin a živočichů. Na břehu jezera
Tornesträsk se nachází jedna z nejstarších vědeckovýzkumných stanic (založená roku 1903).
Lofoty
Lofoty, v minulosti obývané Vikingy, se skládají asi z 80ti ostrovů, mezi největší patří: Moskenesøya (Moskenes, Å) Flakstadoøya, Vestågøy (Stamsund), Austvågøy (Svolvær, Henningsvær), jižní část Hinnoy, Skrova, Gimsøy, Varøy nebo Røst.
Na přelomu roku k ostrovům připlouvají tresky z Barentsova moře, aby zde nakladly jikry. Místním v té době začíná hlavní rybářská sezóna, která trvá od ledna do dubna. Sušenou tresku tady nelze nepotkat, v rybářských vesnicích jako je Å nebo Reine ji dokonce ani nelze necítit.
Město s nejkratším možným názvem - Å, nacházející se 6km od Moskenes, je poslední vesnice na těchto ostrovech a zároveň je považována za jednu z nejmalebnějších rybářských osad.
Na Lofoty se lze dostat po silnici z vnitrozemí, trajektem po moři anebo i letadlem (samozřejmě pak se najdou i další adrenalinovější možnosti). Trajekty jezdí do
Moskenes, Stamsundu, Svolværu, Lødingenu, Skarbergetu a dalších.
A co se tu dá dělat? Vedle ležení, slunění a kochání se krajinou, můžete vystoupat na nějaký z četných kopečků,
jet na výlet lodí k Moskenestraumenu (maelströmu), lovit ryby, bydlet v tradiční rybářské chýši (rorbuer), jet na výlet za velrybami, papuchaly, anebo prostě lozit po skalách.
Koupání v moři je pouze pro Klub otužilců z novoroční Vltavy. Na ostrovech je také spousta muzeí - nepochybně interaktivních, jak je v Norsku zvykem. Například Muzeum Vikingů nebo Muzeum skladování ryb:-). Prostě, Lofoty jsou krásné!
Silnice č. 17
Pobřežní silnice RV17 (Kystriksveien), táhnoucí se od Bodø až po Steinkjer, čítá asi 700km a cestou je 7 trajektů. My projeli jen severní část. Více info na RV17.no. Samozřejmě cestou se nabízí spoustů turistických atrakcí (odbočky na ostrovy, do hor, maelströmy) a na sedmi místech z ní lze zase sjet
na slavnou E06.
NP Jotunheimen
Jotunheimen nebo-li Domov obrů je nejvyšší horské pohoří v Norsku. Vcelku turisticky navštěvované. Nacházejí se tu dva nejvyšší vrcholy Skandinávie - Galdhopiggen (2467m) a Glittertind (2465m). Národním parkem se stal v roce 1980. Obývaný od nepaměti (i pračlověkem). Geologicky pochází z prekambria.
Rady a tipy
Cesta autem
O cestování po Norsku je toho popsáno mraky. Z našich zkušeností jen, že na silnicích je hodně pomalých vozidel (karavany, kamiony) a málo míst k předjíždění. Maximální povolená rychlost je 100km/h, a to pouze v malém úseku za Oslem. Jinak se jede 80-90km/h (když je volná silnice). Dlouhé čáry na silnici
přerušované menšími mezerami znamenají "zákaz předjíždění". Krátké čáry se stejně velkými či většími mezerami pak značí "předjíždění povoleno". Občas jsou tyto čáry vedle sebe - různá povolení pro protijedoucí pruhy.
Mýto za některé úseky silnic se platí tzv. AutoPASS systémem. Je to systém, kdy při projíždění placeným úsekem je vaše auto vyfoceno a faktura zaslána na adresu majitele auta. Za tímto účelem se před cestou doporučuje zaregistrovat platební kartu a SPZ vozidla. To jsme ovšem neuděli a žádná faktura zatím nepřišla. Nicméně prej může
přijít i za půl roku s příplatkem 300NOK:-(. Více o mýtném je tady. Cena benzínu je něco přes 12NOK (nebo i SEK) za litr.
Zde pár užitečných značek...
Pozor, losi!Pozor, sobi! Pozor, molo!Místo pro vyhybání
Vyhlídka
Pamětihodnost
Turistická cesta
Spojení jízdních pruhů
Kde nakupovat a kde bydlet?
Bydlet se dá všude. Stanování je v Norsku oficiálně povoleno. Měli bychom se pouze vyvarovat stanování v blízkosti domů. Vedle toho je na každém rohu kemp.
S nakupováním je to horší. Ceny jsou přibližně stejné jako u nás, akorát v norských korunách (NOK). 1NOK = 3,20Kč. K nejlevnějším obchodům patří Rema 1000, RIMI nebo Maxi. Remu doporučujeme,
mívají tam dobrý a levný chleba (5,50NOK).
Kdo je to troll?
Trollové se v Norsku objevili na konci doby ledové (před 10 tis.lety). Obývají temné lesy, měsícem osvícená jezera, hluboké fjordy, zasněžené vrcholky i divoké vodopády. Nemají rádi světlo, pokud jsou osvíceni přímým slunečním paprskem tak zkamení.
Poznají se podle čtyř prstů na nohou a rukou, dlouhého křivého nosu a chlupatého ocasu. Někteří mají i více hlav a na každé až tři oči. K lidem se většinou chovají přátelsky, ale mohou se rozlobit, a pak se chovají nevyzpytatelně.
Trollové nemají rádi hluk a může je rozlobit třebas zvuk kostelních zvonů.
Dále lze v Norsku potkat obry (hlavně v Jotunheimenu, což je vlastně "Domov obrů"), Elfy (zjevují se jen v noci v odlehlých lesích), bezhlavého rybáře (draugena), huldery (zloděje mléka), vettery (strážný duchové)
a spousty dalších potvůrek:-).
A to je všechno. (c) Irčairča